Dünyanın En Büyük Ücretsiz İnternet Öğrenim Platformu Khan Academy Artık Türkçe

Herkese, her yerde, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim sağlayabilmek hedefiyle kurulan Khan Academy Türkçe, 19 Kasım 2013 Salı günü İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ile tüm Türkiye’ye tanıtıldı. Khan Academy Türkçe derslerine Eğitim Bilişim Ağı üzerinden ulaşılabiliyor.

Verdiği 300 milyondan fazla ders ile dünyanın en önemli internet öğrenim platformu Khan Academy, Türkçe konuşan 240 milyon insanın kullanımına sunuluyor ve yeniliklerle dolu bir döneme giren Türkçe eğitime önemli bir katkı sağlayabilmeyi amaçlıyor.

2006 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren Khan Academy’de matematikten organik kimyaya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, her seviyeye hitap eden beş bine yakın eğitim videosu yer alıyor. Kullanıcılar Khan Academy’de yer alan testler ile seviyelerini belirleyebiliyor, sistem tarafından kendilerine sunulan yönlendirmeler doğrultusunda istedikleri konuyu defalarca tekrar ederek eğitimlerini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca aileler çocuklarının gelişimini Khan Academy’nin raporlama sistemi üzerinden takip edebiliyor. Khan Academy bu yeni öğrenim metodu ile öğrencileri desteklediği kadar öğretmenleri yeni nesil bir eğitim aracı sunarak güçlendiriyor. Dünyadaki eğitim reformunun öncüsü Khan Academy, eğitim videoları, interaktif alıştırmaları ve gelişmiş tespit algoritmaları ile öğrenmek isteyen herkese kişiselleştirilmiş öğrenim imkanı sağlamak ile birlikte öğretmen ve velilere de günümüz teknolojileri sayesinde birçok kolaylık sunuyor.

Dünyada 150.000 eğitimci tarafından kullanılan ve her ay 10 milyon öğrenciye ders veren Khan Academy’nin 2000’den fazla Türkçe dersine EBA üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Khan Academy Türkçe’nin, her gün eklenen yeni derslerinin yanı sıra 2014 yılının ilk yarısında tüm gelişmiş özellikleri de sunduğu gelişmiş portalinin hizmete dahil edilmesi planlanıyor.

19 Kasım 2013 tarihli yazıdır.

Dünyanın En Büyük Ücretsiz İnternet Öğrenim Platformu Khan Academy Artık Türkçe” üzerine 76 düşünce

 1. Müthiş bir haber aslında, 7 den 70’e herkesin faydalanabileceği her konuda bilgi sahibi olabileceği özellikle de ücretsiz olarak bunu yapabileceği inanılmaz bir ortam. Daha bugün bir arkadaşın kızının performans ödevi için sanat tarihi ile ilgili videodan yararlandık. İşyerinde yazamadım. Sanat tarihi videoları bence harikulade. Bloğumda önceden paylaşmıştım…

 2. Nasıl bir türkçeleştirme anlamadım
  Kimya dersi
  Orbitaller ve Elektron Dizilişi (Yapısı) ve altıbdaki konuların alt yazısı bile ingilizce, o kadar dersten bir tanesi türkçeleştirilmiş

 3. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürler. Umarım daha büyük başarıların habercisi olur

  Sayın Admin; Herkesin yorumunu yayınlıyorsunuz neden benimkini yayınlamıyorsunuz.
  Ben size ne yaptım… 🙁

 4. Kurucusunun ted sunumunda ettiği bir laf vardı, o kadar önemli ki deli gibi alkışladılar adamı, çünkü herkes aynı yoldan geçmiş.
  diyor ki, eğitim sistemleri başarıyı “yüzdeyle” ölçüyor. yani matematikten 70, 80 ve hatta 95 bile alsanız geçiyorsunuz. ama ya o 5 puanlık bölüm, sizin bir sonraki konuyu anlarken oluşturduğunuz temelin yapıtaşıysa. işte o zaman çuvallıyoruz.

  Türkiye’deki eğitimcilerin, bilhassa üniversitedeki öğretim görevlilerinin “sığır” ve “vizyonsuz” olduğunu düşünürdüm ancak işin garibi, en azından khan’ın analizine bakarsak, yabancılar da çok parlak durumda sayılmaz.

  Bir konuda başarılı olmak için “mastery” şart. 90 değil, 98 değil 100 hedef. bir inşaatın yüzde 80’ini mi yapıp bırakıyoruz, ya da yüzmeyi “tek kulaç” mi öğreniyoruz, bisikletin sadece sağ pedalını mı kullanıyoruz, hayır.

  Diğer bir “önemli” tespiti de, ki bence “mastery” konusu kadar kritik, öğrencilerin, klasik eğitim sisteminde takıldıkları küçük bir konunun, ilerki aşamalardaki başarısını da “oldukça” kötü etkilemesi, haliyle genel bir “başarısızlık” hissi vermesi. mesela öğrenci beş konudan ikincisinde takıldığında “öğretmene bir daha soramama”, “utanma”, “daha hızlı anlayan arkadaşların yanında küçük düşme” gibi sebeplerden genelde konuyu çözümlemeden atlıyor, bu da “mastery”ye büyük zarar. halbuki grafikler incelendiğinde o öğrencinin ikinci konuyu yavaş anlamasının, sonraki konuları da “yavaşlatmadığı”, tam tersine temelini oturtan öğrencinin diğer öğrencilere göre daha hızlı ilerleyebildiği görülüyor. düşünürsek, öğrencilerin büyük yüzdesinde bu mevcuttur, kim bilir bu sebepten kaç tane deha daha ilkokul yıllarında harcandı gitti Türkiye’de.

 5. Yıllar önce henüz Türkiye’de ismi dahi duyulmamışken khan academy derslerini incelemiş ve keşke Türkçe desteği de olsa demiştim. Biraz geç de olsa Türkçe desteğinin gelmiş olması sevindirici bir haber. Öğrencilerimizin faydasına olacağına eminim.

 6. Çok faydalı bir site.Bir çok konuda bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.Bütün öğrencilerin
  (7-70′ e herkesin)kullanabileceği bir site.Hem eğlenceli hem öğretici. Kullanan herkese başarılar..

 7. Çok faydalı bir site.Bu platformu İngilizce olarak takip ediyordum.Artık Türkçe olması çok iyi tüm öğrencilerin yararlanması gerekir.herkese tavsiye edebilirim.

 8. Müthiş bir haber aslında, 7 den 70′e herkesin faydalanabileceği her konuda bilgi sahibi olabileceği özellikle de ücretsiz olarak bunu yapabileceği inanılmaz bir ortam 🙂
  khan akademi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir