BONİBO, Dört İşlem Oyunu

Bonibo dört işlem oyunu, tek başına oynanabildiği gibi 2, 3 veya 4 kişilik gruplarla da oynanabilen ve kişilerin dört işlem yapabilme becerisini geliştirmeyi amaçlayan bir oyundur.

2

Bonibo, Muğla Mesleki Eğitim Merkezi Matematik Öğretmeni Bekir Cevizci’nin 2015 Scientix Fen ve Matematik Eğitimi Konferansı’nda sunduğu “Oyun Yardımıyla Dört İşlem Öğreniyorum” adlı poster çalışmasından yola çıkılarak, YEĞİTEK tarafından mobil oyun şeklinde senaryolaştırılmış ve geliştirilmiştir. (Konferans ve poster çalışmasıyla ilgili ayrıntılara konferans web sitesinden erişebilirsiniz).

poster jpeg

Derslerinde sorgulamaya dayalı eğitim yöntemini metot olarak belirleyip, hazırladığı oyun setini ders materyali olarak kullanan Cevizci, “Oyun Yardımıyla Dört İşlem Öğreniyorum” adlı çalışması ile sesini bizlere duyurdu. Bu çalışma eğitime teknoloji entegrasyonu kapsamında değerlendirilerek bir mobil oyun fikrine dönüştü. Böylece bir eğitim materyali, bir öğretmen ve bir okulla sınırlı kalmak yerine, Türkiye’nin dört bir yanında kullanılabilir hale gelecekti. Teknolojik altyapılı eğitsel oyunlar, eğitim ortamında uygulanan öğretim yöntemlerine alternatif olarak karşımıza çıkabilirken,  diğer yöntemleri tamamlayıcı ya da zenginleştirici olarak da kullanılabilmektedir. Bu eğitsel oyunlar derslere ait kazanımların pekişmesinde öğretim materyali olarak önemli bir rol oynamaktadır. Bonibo Dört İşlem Oyunu’nun da Matematik dersinde dört işlem öğretimini tamamlayıcı, zenginleştirici bir rol oynaması ve eğlenirken öğretmesi beklenmektedir.

Cevizci’nin okulda öğrencileriyle deneyimlediği oyun, YEĞİTEK içerik ve bilişim ekibi tarafından mobil oyun senaryosu olarak, öğretim tasarım ilkeleri rehberliğinde yeniden tasarlanmıştır. Oluşturulan senaryo doğrultusunda, grafik tasarım ekibi oyun grafikleri ve arayüzlerini tasarlamış, ses ekibi oyunda kullanılan sesleri hazırlamıştır. Oyun, yazılım ekibi tarafından FATİH tabletlerinde çalışacak şekilde kodlanarak, EBA markete yüklenmiştir. Öğrenci ve öğretmenlerimiz EBA Market’ten Bonibo Dört İşlem Oyunu’nu tabletlerine yükleyebilirler.

 

BONİBO, Dört İşlem Oyunu” üzerine 91 düşünce

  1. Ben bu oyunu çok ama çok beğendim. Çünkü bilgilendirici, zeka geliştiren ve toplama – çıkarma – bölme – çarpma işlemlerinde hem zeka hem el becerisi kazandırıyor.Ben şahsen herkese yüklemesini ve her gün buna en az 1 saatini ayırmasını tavsiye ederim. Teşekkürler EBA…..

  2. yaa bu nerden iniyor lutfen söleyin yaa telefonda bulamadım telefondanmı indiriyoruz yoksa burdanmı burdan nerden indiricez ve telefondan eba market yok doğru düzgün anlatın lutfen

  3. Buna benzer web üzerinden akıllı tahta ile oynanabilecek eğitsel (özellikle matematik) oyunları geliştirilmeli bence. MEB’in bu konuda çalışmalarını bekliyoruz.

  4. eba haklısın benim babamdada var tablet oradan bonibo oyununu oynıya biliyorum çok eğlenceli oluyor.Hatta 2li oynadık ama annemle babamla oynıyamıyorum.Çünkü babam hergün işe gidiyor

  5. Bilgilerin öğrencilere oyun şeklinde verilmesi güzel bir uygulama.Umarım eğitsel oyunlara daha fazla yer verilerek öğrencilerin bilgi seviyeleri yükseltilebilir.

  6. çocuklar için oynarken eğiten bir uygulama teşekkürler. yalnız sadece eba marketten indirebilmek bu güzel oyuna ulaşma noktasında kısıtlamış gibi.

  7. öğretmen arkadaşımızın başlattığı proje,oyun oynayarak öğrencilere hem matematik dersini sevdirmeyi,hem deoyun oynarken dört işlemi öğrenmeyi -yapmayı da sempatik hale getiriyor.Bence başarılı bir proje olmuş.Başarılarının devamını dilerim.Saygılar.

  8. Özellikle çocuklar için yapılmış bir uygulama olsa da yetişkinler içinde çok faydalı bir uygulama olmuş. Eğlenerek öğrenme, hem zekayı hemde el becerisini geliştiren bir uygulama herkese tavsiye ederim aynı zamanda bu tarz eğitici oyunların geliştirilmesini temenni ederim.

  9. Bence güzel bi uygulama olmuş. Günümüzün çocukları bilgisayar başından kalkmadığı için en azından kendine fayda katacak oyunların bulunmasının etkili olacağını düşünüyorum 🙂

  10. Bence çok güzel bir uygulama olmuş. Günümüz çocukları tabletlerden kafasını kaldırmadığı için onlarında dikkatini çeken bir uygulama olur:) Eğlenirken öğreniler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir