EBA Uygulamalar’da Yer Alan Alice 3 Eğitimi’ni Keşfedelim

Alice, animasyonlu hikaye oluşturma, etkileşimli oyun tasarlama ve video oluşturmayı kolaylaştıran yenilikçi bir 3 boyutlu programlama platformudur. Bu platform nesne-yönelimli programlamayı öğrencilere tanıtmak için tasarlanmış ve ücretsiz dağıtıma sunulmuştur. Alice’in amacı, animasyonlu video ve basit oyunlar yaparken temel programlama kavramlarını da öğretmektir.

Alice, hazırlanacak projelerde kullanılmak üzere bir 3 boyutlu nesne kütüphanesi sunuyor. Kütüphanede; karakterler, bitkiler, hayvanlar, ev eşyaları, taşıtlar, araç-gereçler, arka plan arazileri gibi ortamı zenginleştirmek için kullanılabilecek çeşitli nesneler bulunuyor. Bu nesneleri kullanarak, bir sanal dünya oluşturabilir ve Alice’in sunduğu hazır kod gruplarıyla nesnelere hareket kazandırabilirsiniz. Bu kod grupları Java, C++, C# gibi nesne-yönelimli gerçek programlama dillerinin standart komutlarını örnekliyor.

Alice, kod alanına sürükleyip bırakılan kod grupları ile nesnelere hareket kazandırmayı sağlıyor. Seçilen kod gruplarının nesnelere nasıl etki ettiği anında görülüyor. Alice’i kullanarak nesneleri kodlarla yönlendirebilirken, programlamaya giriş derslerinde öğretilen tüm programlama kavramlarını tecrübe edebilirsiniz.

Buradan kısa sürede oluşturduğumuz örnek animasyonu izleyebilirsiniz.

Alice ile programlama mantığını EBA Portaller’de yer alan eğitim videoları sayesinde 12 adımda çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öncelikle, Alice3 Eğitimi’mizdeki Kursa Hazırlık videomuzu izleyin.

Alice2

Alice3 Eğitimi’ne Git: http://www.eba.gov.tr/eicerik/detay/alice

Kursa Hazırlık videosunda belirtilen hazırlıkları tamamladıktan sonra, sırasıyla diğer videoları da izleyerek kendi animasyonunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Alice3

Animasyon yapmaya başlamak için Alice’i indirin ve kurun:

http://www.alice.org/index.php?page=alice3/edge

EBA Uygulamalar’da Yer Alan Alice 3 Eğitimi’ni Keşfedelim” üzerine 57 düşünce

  1. bu basit oyun oluşturmayla ilgili daha çok bilgi ve daha anlaşılır ifadeler kullanılsaydı daha etkili olur ve benim gibi anlatıma anlamamış biçimde bakmazdık eğer anlatımı yenilerseniz çok memnun olurum

  2. Merhaba, daha önceden animasyon için daha basit programlar kullanırdım. Sitelerim için yaptığım animasyonlar için artık Alice’yi kullanıyorum ve gayet memnunum. Başarılı sonuçlar elde edebiliyorum. Teşekkürler..

  3. bence yeni bir program oluşturulmalı hem sınıf öğretmenlerinin hem öğrencilerin kullandığı bir paylaşım ağı… öğrenciler burada konuşabilsin ve ögretmenlerle paylaşımda bulunabisin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir