Mind42 ile Zihin Haritaları Oluşturalım

mind42
Ausubel‘e göre öğrenme öğrencilerin halihazırda ne bildikleriyle başlar. Kendisi öğrenmeyi anlamlı kılmak için öğrencilerin bildikleriyle yeni öğrendikleri arasında anlamlı bağ kurması gerektiğini söyler. Bu fikrini desteklemek için ise sınıfta kavram haritaları, ön örgütleyiciler ve karşılaştırmalı örgütleyiciler kullanarak öğrencilerin eski bilgileriyle yeni bilgiler arasında bağlantı kurmalarını kolaylaştırmaya çalışır.

Mind42 tam da burada devreye giriyor. Konuları derste işlerken kavramlar arasındaki bağlantıları göstermek için, bu yazılım ile çok kolay bir şekilde ve kısa sürede kavram haritaları hazırlayabilirsiniz. Buna ek olarak, öğrencilerimiz de öğrendikleri konuları pekiştirmek ve daha sonra konu tekrarı yapmak üzere kendilerine kavram haritaları oluşturup duvarlarına asabilirler. İşte 5 dakika gibi kısa bir sürede oluşturduğumuz örnek bir kavram haritası:

BYOLOJK YAAM DNGS_mind42
(Büyük halini görmek için resmin üstüne tıklayın)

Mind42 Türkçe dil desteği sunmuyor fakat kullanabilmek için fazla İngilizce bilgisine de gerek yok. Tek yapmamız gereken https://mind42.com/ adresine giderek üyelik almak ve mind42_newmindmap butonuna tıklayarak yeni bir kavram haritası oluşturmaya başlamak. Siz de kavram haritaları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Mind42 ile Zihin Haritaları Oluşturalım” üzerine 4 düşünce

  1. Zihin haritaları kişiye özeldir bu yüzde öğretmenlerin öğrenciler için zihin haritaları hazırlamak yerine bunun nasıl yapılacağını öğretmesi daha uygun olabilir. Uygulama işleri kolaylaştırıyor fakat bu tür konuların “eski” yöntemlerle ele alınması daha doğru geliyor bana. Çocuk uğraşa uğraşa defterine bir zihin haritası çıkarmalı belki de.

  2. Bir öğretmenin Kullanması gerekir.Bu şekilde öğrencileri daha iyi tanıyarak neyi nasıl öğreteceğini öğrenebilir

  3. Güzel bir uygulama olmuş.Öğretmenin işini kolaylaştırması bakımından oldukça önemli.Bende bir öğretmen adayı olarak kullanacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir