ScratchJr ile Küçük Öğrenciler de Kodlama Öğrenecek

b
5-7 yaş arası çocuklar için harika bir kodlama yazılımı: ScratchJr. Çok bilinen ve severek kullanılan Scratch’in bir türevi olan ScratchJr öğrenmenin baharındaki çocuklara kodlamayı öğretiyor.

Kodlama (veya bilgisayar programlama) yeni bir okuryazarlık türüdür. Yazma, düşüncenizi organize etmeye ve fikirlerinizi ifade etmeye yardımcı olurken, kodlamada da aynı şey geçerlidir. Geçmişte, kodlama çoğu insan için çok zor görünürdü. Ancak kodlamanın herkes için, tıpkı yazı gibi olması gerektiğini düşünüyoruz.

ScratchJr, 5-7 yaşlarındaki küçük çocukların kendi interaktif hikayelerini ve oyunlarını yaratmalarını sağlayan tanıtım amaçlı bir programlama dilidir. Çocuklar, karakterleri hareket ettirmek, atlattırmak, dans ettirmek ve şarkı söyletmek için grafiksel programlama bloklarını bir araya getiriyorlar. Çocuklar boya editörü ile karakterleri değiştirebilir, kendi seslerini ve başka sesleri ekleyebilir, hatta kendi fotoğraflarını ekleyebilir – daha sonra karakterlerini canlandırmak için programlama bloklarını kullanabilirler.

Küçük çocuklar ScratchJr ile kodladığında, sadece bilgisayar ile etkileşime girmek değil, bilgisayarla nasıl yaratacaklarını ve kendilerini ifade etmeyi öğrenirler. Bu süreçte çocuklar problemleri çözmeyi ve projeler tasarlamayı öğrenirler ve daha sonraki akademik başarı için temel oluşturan temel becerileri geliştirirler. Ayrıca matematiği ve dili anlamlı ve motive edici bir bağlamda kullanırlar; bu sayede erken çocuklukta aritmetik ve okur yazarlık gelişimlerini desteklemiş olurlar. ScratchJr ile çocuklar sadece kod öğrenmekle kalmıyor, öğrenmeyi kodluyorlar.

ScratchJr, dünyada milyonlarca gencin (8 yaş ve üstü) kullandığı popüler Scratch programlama dilinden (https://scratch.mit.edu/) esinlenmiştir. ScratchJr’yi yaratırken, geliştiriciler yazılımı küçük çocuklara gelişimsel açıdan uygun hale getirmek için onların bilişsel, kişisel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uyacak özellikleri dikkate alarak arayüzü ve programlama dilini yeniden tasarladılar.

Şimdilik İngilizce ve bazı dillerde kullanımda olan ScratchJr çok yakında Türkçe olarak da kullanılabilir olacak.

ScratchJr, hem iPad hem de Android tabletler için ücretsiz. ScratchJr hakkında daha fazla bilgi için http://scratchjr.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

ScratchJr ile Küçük Öğrenciler de Kodlama Öğrenecek” üzerine 5 düşünce

  1. Code.org ile aynı yaş grubuna hitap ediyor gibi. Çocukların konuya ilgi duymasını sağlamak için önemli çalışmalar. Kodlama dersi için bu tür yararlı yazılımların derste kullanılabilirliği dikkate alınmalı bence.

  2. Harika Bir Yazı ve Harika Gorseller .. Cocuklarımızı gelistirmesı ıcın calismalar gercekten zor ve zaman isteyen bir durumu ama en Iyi sekilde Egiticiliqimizi gosterdiqimizde Umarım en iyi verimi aliriz. Tesekurler

  3. çocukların yaratıcılığının gelişmesı adına güzel bir programdır. çoçukların erken yaşta okur yazarlık ve aritmetik gelişim desteklenmiş olmaktadır. eğitim adına verimli işler yaptığınızdan ötürü teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir