Ters Yüz Edilmiş Sınıfları Renklendiren Yazılım: EDPuzzle

EDPuzzle_logo

Ters Yüz Edilmiş sınıflar (Flipped Classroom) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok konuşulmaya başlandı. Bilindiği gibi ters yüz edilmiş sınıflarda sınıfta ders anlatımı pek yer almıyor. Bunun yerine öğrenciler konulara evde çalışıyor, aktiviteler ve ödevler ise sınıflarda yapılıyor. Böylelikle evde yapılan ödevler sınıfa, sınıfta yapılan konu anlatımları eve taşınarak “ters yüz” eğitim sağlanmış oluyor. Ters yüz eğitimde son derece değerli olan sınıf saatleri genelde öğretmenden öğrenciye doğru olan tek taraflı bilgi transferi şeklinde geçeceğine, öğrencilerin evde çalıştıkları bir konuda anlamadıkları bölümlerle ilgili sorular sordukları, öğretmenin hazırladığı pekiştirici ve destekleyici aktivitelere işbirlikçi ya da bireysel olarak katılım sağladıkları, böylece zihinsel şemalarındaki eksik ya da yanlış bilgi kümelerini onardıkları zengin öğrenme ortamlarına dönüşüyor.

EDPuzzle ters yüz edilmiş eğitim kullanan öğretmenlerimiz için faydalı bir uygulama. EDpuzzle’da temel mantık etkileşimli videolar oluşturmak. Öğretmen konu ile ilgili bir videoyu seçiyor, videodaki alakasız kısımları kesiyor, ihtiyaç duyduğu yerlere kendi sesini ekleyerek ek açıklamalar yapıyor veya videonun başından sonuna kadar kendi sesli anlatımını ekleyebiliyor. Öğrenciler evlerinde bu materyallere çalışarak derse hazır gelmiş oluyor. Şimdi adım adım nasıl etkileşimli bir video oluşturup öğrencilerimize gönderebileceğimize bakalım:

Öncelikle https://edpuzzle.com/ adresine gidiyoruz. Bir video seçmek için ekranın üstündeki “Search” butonuna tıklıyoruz.
edpuzzle_1

Arama kutucuğuna biz örnek olarak “üçgende benzerlik” yazdık. Siz anlatmak istediğiniz konuyu yazabilirsiniz.
edpuzzle_2

Daha sonra beğendiğimiz bir videonun üzerine geliyoruz ve “Use it” butonuna tıklıyoruz.
edpuzzle_3

Öncelikle bizi videoyu kesme sayfası karşılıyor. Oynatıcının iki yanında bulunan kulakçıkları sürükleyerek videonun sadece istediğimiz bölümlerinin öğrencilerimize gösterilmesini sağlayabiliriz. Örneğin biz 03:38 ile 05:31 dakikaları arasındaki bölümü öğrencilerimize göndermeye karar verdik.
edpuzzle_4

edpuzzle_7 simgesine tıklayarak seçtiğimiz videoyu baştan sona biz seslendirebiliriz. Oynatıcının solunda bulunan edpuzzle_8 simgesine bastıktan sonra sistem sesimizi kaydetmeye başlayacaktır. Böylece videoda yer alan ses silinecek yerine bizim seslendirmemiz konacaktır.
edpuzzle_5

edpuzzle_11simgesine tıkladığımızda videonun orijinal sesini silmeden belli bölümlere kendi sesimizle notlar ekleyebiliriz. Ses eklediğimiz bölüme gelince video otomatik olarak duracak, bizim seslendirmemiz oynayacak, sonra video kaldığı yerden devam edecektir. Böylece videonun istediğimiz yerlerine sesli notlar eklemiş olacağız. Örneğin biz edpuzzle_13 simgesini 0:35. saniyeye kaydırdıktan sonra simgenin üstüne tıklayarak bir sesli not ekledik.
edpuzzle_12

edpuzzle_16 simgesine tıkladığımızda yine videonun istediğimiz yerine açık uçlu ya da çoktan seçmeli sorular ekleyebiliriz.
edpuzzlle_15

Tüm işlemleri bitirdikten sonra sıra videomuzu öğrencilerimizle paylaşmaya geldi. Önce sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Finish” butonuna tıklıyoruz.
edpuzzle_17

Açılan sayfada “Share with anyone” sekmesine tıklıyoruz ve linki öğrencilerimize gönderiyoruz. Linki ziyaret eden öğrenciler hazırladığımız içeriğe erişmiş oluyor.

edpuzzle_share

Ters Yüz Edilmiş Sınıfları Renklendiren Yazılım: EDPuzzle” üzerine bir düşünce

  1. edpuzzle öğrencilerin derse hazır hale gelmeleri için gerçekten önemli bir program olacaktır. çünkü bütün öğrencilerin derse gelmeden birçok şeyi öğrenmiş halde okula gelecekler ve derste onun tekrarını yapmış olacaklar.yayında da belirtildiği gibi ters düz edilmiş sınıflar fikri eğer gerçekten uygulanabilir ise öğrencilerin hem ders başarısını olumlu yönde etkileyecek hemde öğrenci ders çalışmak için ekstra zaman ayırmasına ihtiyaç kalmayacak. ayrıca çoğu öğrencinin ortalama hazır bulunuşluk durumları hemen hemen eşit olacağından konu anlatımı ve bunun sonucunda öğrencilerin konuları anlayıp kavrama süreleri kısalacaktır.bu uygulamayı gerçekten kullanmak istiyorum ve kullanmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir