Alan Kavramını Öğreniyorum

g51

Bu uygulama öğrencilere alan kavramını öğretmek için hazırlanmıştır. Bu uygulama sayesinde öğrenciler alan kavramının ne olduğunu kare nesneler kullanarak öğreneceklerdir.

Uygulamayı açmak için http://phet.colorado.edu/sims/html/area-builder/latest/area-builder_en.html adresine gidiniz. Uygulama açıldığı anda ekranda 2 seçenek görülecektir. “Explore=Keşfet” seçeneği ile alan kavramını keşfedebilir ya da “Game=Oyun” seçeneğini seçerek konuyla ilgili oyun oynayabilirsiniz.

Explore seçeneğini seçtiğinizde açılan pencerede kova içinde verilen kareleri kareli defter sayfasını andıran alana sürükleyip bırakabilir ve karelerden istediğiniz gibi şekiller oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz şeklin alanını ve çevresini ekranın üst kısmında verilen “Area=Alan” ve “Perimeter= Çevre” kısmında görebilirsiniz. İsterseniz ekranın alt kısmında verilen seçeneklerle ekranı ikiye bölebilir ya da oluşturduğunuz şeklin kenarlarının uzunluğunu gösterebilirsiniz.

Game seçeneğini seçtiğinizde çıkan ekranda istediğiniz zorluk derecesini seçebilir ve oyun oynamaya başlayabilirsiniz. Oyunda yine kareleri kullanarak sizden belirli alan ve çevrede şekiller oluşturmanız istenmektedir. İstenen alan ve çevredeki şekli oluşturduğunuzu düşündüğünüzde “Check= Kontrol et” düğmesine tıkayarak şeklinizi kontrol edebilirsiniz.

Alan Kavramını Öğreniyorum” üzerine 16 düşünce

  1. Günümüzde çocuklarımızın elinden telefon düşmüyo. hepside farklı oyunlar oynuyor. çocuk gelişiminde farklılık yaratmak için eğitici oyunlara ihtiyacımız çok fazla. bilgilendirmeniz için teşekkür edeim.

  2. Gerçekten çok güzel bir program olmuş bunu okullarda çocuklara öğretip hem dersi sevmelerini hem daha rahat bir şekilde öğretebiliriz bence. Ayrıca öğrenciler farklı şekiller sayesinde istedikleri gibi soru tarzını kendileri üretip farklı şekiller çıkartıp bunların alan hesaplamasını da çok rahatlıkla yapabilirler.

  3. Çocuklarımızı ve öğrencilerimizi bulunduğumuz internet çağında tablet,bilgisayar gibi elektronik eşyaları kullanırken herzaman kontrol altında tutamıyoruz onlara bu şekilde eğitici ve öğretici oyunlar üretmek hem çocuklarımızı güvende tutacak hemde bilgilerine yeni bilgiler ekleyecektir.Eğlenerek öğrenip daha kalıcı bilgilere ulaşılacaktır.

  4. Çocuklara alan kavramını teknolojik yolla görsel bir şekilde öğrenme ortamı hazırlıyor.Bu da alan kavramının kalıcı olarak öğretiyor.

  5. Uyguluma çok yararlı olmuş.kendi oluşturdukları şekillerin alanlarını rahatlıkla bulabilirler çünkü karelerin alanlarını bildikleri için rahatça toplayıp hesaplaya bileceklerdir.

  6. Günümüzde çocukların elinden telefon düşmüyor saçma sapan gereksiz boş oyunlarla zaman harcıyolar bu alan hesabı uygulaması ve buna benzer bir çok eğitsel öğretsel uygulamaları bize sunduğunuz için teşekkür ederim.

  7. Oyunlar adı altında bu şekilde konuları anlamaları çok güzel bir fikir.Hem akla yerleşme bakımından hemde konuları daha iyi anlamaları açısından çok iyi.Böyle fikirlerin çoğalması dileğiyle.Emeğinze sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir