Türkçe PHET Simülasyonları

phet-social-media-logo.png

PHET simülasyonlarını bir çoğumuz duymuştur. Konuların somutlaştırılması adına basit ama öğretici simülasyonların yer aldığı PHET sitesinde Türkçe simülasyonlar da mevcut. Bu simülasyonlardan Türkçe olanlarının linki aşağıda:

https://phet.colorado.edu/en/simulations/translated/tr

Asit baz çözeltilerinden aritmetiğe, yükler ve alanlardan kimyasal tepkimelere kadar bir çok simülasyon barındıran internet sayfasına bir de siz göz atabilirsiniz.

Türkçe PHET Simülasyonları” üzerine 21 düşünce

  1. Somutlaştırma adına olmazsa olmaz şeyler bunlar. Bazen sınıfta bunu unutabiliyoruz fakat ne kadar materyal o kadar iyi. Çocuklara 40 dakika GAP ile ilgili anlatım yaptım. Birkaç ay sonra başka bir ünitede konu tekrar karşımıza çıkınca video izlettim. Kafalarında kurdukları ile videoda gördükleri bambaşka şeylerdi eminim. Böyle karmaşık konular mutlaka desteklenmeli materyallerle.

  2. Bu tarz uygulamalar çok güzel. Ama öğretmenlerimizin bazıları kullanmamakta ısrar ediyor. Bu tarz uygulamalar ile öğretmenleri biraz daha fazla haşır neşir hale getirebilirsek aslında çok iyi olacaktır. Umarım ilerleyen yıllarda öğretmenlerimiz bu tarz etkinlikleri daha fazla kullanırlar.

  3. Phet nedir diye merak edenlere:
    Phet: Bu öğretim ve öğrenme fizik, kimya, matematik ve diğer bilimler için araştırma tabanlı interaktif bilgisayar simülasyonları takımıdır.

  4. erdem bey tek bir şey soracağım, simülasyon eğitimleriniz ilerleyen zamanlarda daha fazla gelişmiş bir şekilde yayımlanacak mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir